Kuchnia - niezależnie od tego, czy stanowi ona miejsce spotkań z najbliższymi, czy też jedynie "przystanek" na szybki posiłek w ciągu napiętego programu dnia - powinna spełniać podstawowe wymagania w zakresie ergonomii oraz higieny. Przygotowywanie dań, niezależnie od ich stopnia kulinarnej finezji powinno odbywać się w miejscu, do którego bałagan nie ma dostępu. Łatwo takiemu założeniu przyklasnąć - w praktyce jednak z realizacją bywa dużo trudniej. Z pomocą przychodzą jednak proste do wdrożenia (i co istotne, niedrogie) rozwiązania. Jednym z nich są profesjonalne wkłady do szuflad.
Kuchenny kredens to, niezależnie od stylu w którym wnętrze jest utrzymane, mebel niezastąpiony. Liczne szuflady i szafki skrywają zarówno przedmioty i sprzęty łatwe do rozmieszczenia, jak i takie, które trudno utrzymać w porządku (a co za tym idzie - w czystości). Różnego rodzaju sztućce niełatwo ułożyć tak, by zawsze były pod ręką. Szczęśliwie, wkłady do szuflad wykonane z tworzywa wysokiej jakości czynią tę segregację dużo szybszą i łatwiejszą. Nawet jeżeli zmywanie naczyń i innych utensyliów nie odbywa się u nas na zasadzie codziennej. Ogromną zaletą wkładów jest to, że można je dopasować do szuflad o odmiennych wymiarach. Dzięki temu przestrzeń kuchenna pozostaje w pełni wykorzystana, co w dobie coraz częstszych ograniczeń metrażu jest zdecydowanym walorem. Sztućce oraz inne akcesoria, takie jak chochle, sosjerki, ostrzałki do noży, tarki, obieraczki mogą być segregowane zarówno wertykalnie, jak i horyzontalnie.
Ład i estetyka. A co z higieną ?
Osoby, dla których istotne jest dopasowanie najdrobniejszych szczegółów do ogólnej koncepcji wystroju z pewnością ucieszy fakt, iż wkłady do szuflad dostępne są w trzech neutralnych kolorach.
Dzięki temu każdy komplet będzie prezentował się dobrze - na białym, popielatym lub grafitowym tle. Wkłady do szuflad pełnią rolę nie tylko elementu segregującego, lecz również ochraniają wnętrze mebla. Wilgoć, jaką mogłyby pozostawiać nie zawsze dokładnie wytarte sztućce nie zagrozi już delikatnemu drewnu czy w wersji bardziej "budżetowej" - sklejce. To z kolei obniży koszty konserwacji kredensu. Warto przy tym nadmienić, iż wilgoć w kuchni to nie tylko problem estetyczny, lecz przede wszystkim higieniczny. W takich warunkach łatwo bowiem o rozwój pleśni i innych drobnoustrojów, których z pewnością nie chcielibyśmy zestawiać z miejscami, gdzie przygotowuje się posiłki. Dlaczego? Obok nieprzyjemnego zapachu pleśń może negatywnie wpływać na stan naszego zdrowia - powodować zmęczenie, reakcje alergiczne ze strony układu oddechowego lub skórnego, zapalenie zatok, bóle żołądka - i to nie tylko u osób, u których stwierdzono uczulenie.
Alternatywne zastosowania wkładów
Czystość w kuchni jest priorytetem niezależnie od tego, jak wiele czasu w niej spędzamy. Obok salonu to swoista wizytówka domu czy mieszkania. Ale wkłady na sztućce mogą znaleźć zastosowanie nie tylko w pomieszczeniach kuchennych - rzadziej używane komplety sztućców często przechowujemy przecież w innych miejscach. Dzięki takiemu zabezpieczeniu nie będziemy jednak musieli się obawiać o to, że pamiątkowy zestaw odziedziczony po prababci zostanie nieopatrznie uszkodzony. Dodatkowo wkłady na sztućce mogą służyć przechowywaniu narzędzi, akcesoriów hobbystycznych - słowem, wszystkich względnie niedużych przedmiotów, których miejsce jest w szufladach.