• KOMPONENTY DLA PRZEMYSŁU MEBLARSKIEGO
  KOMPONENTY DLA PRZEMYSŁU MEBLARSKIEGO
 • KOMPONENTY DLA PRZEMYSŁU MEBLARSKIEGO
  Akcesoria dla przemysłu meblowego
 • KOMPONENTY DLA PRZEMYSŁU MEBLARSKIEGO
  Akcesoria meblowe
 • KOMPONENTY DLA PRZEMYSŁU MEBLARSKIEGO
  Komponenty dla przemysłu meblowego

Listwy przyblatowe – ratunek dla...

wtorek, Październik 30, 2018

Listwy przyblatowe – ratunek dla ergonomicznej kuchni

Tworzenie atrakcyjnego wizualnie, a zarazem praktycznego wnętrza kuchennego to temat, do którego należy podchodzić z dbałością o najmniejsze nawet detale. Mają one niebagatelne znaczenie - pod względem ergonomii, jak również ogólnej estetyki otoczenia. Do czego służą listy przyblatowe oraz jak rozpoznać (i wybrać) te reprezentujące najlepszą jakość? Zapraszamy do lektury, a następnie do zapoznania się z asortymentem naszej firmy.

Higiena, estetyka, praktyczność

Kuchnia - pomieszczenie , w którym na co dzień zajmujemy się przygotowywaniem posiłków. Niezależnie od tego, jak długo owe preparacje trwają, oraz jak wiele obróbki termicznej obejmują warto pamiętać, że priorytetem w kuchni pozostaje czystość. Jak powszechnie wiadomo mikroorganizmy mogą przedostać się do ciała "żywiciela" dowolną metodą. Oczywiście listwy przyblatowe mają również funkcję dekoracyjną. Dzięki nim szczeliny pozostają zakryte. Współcześnie na rynku dostępne są różnego rodzaju listwy, które można wizualnie dopasować do typu blatu.

Do funkcji spełnianych przez listwy przyblatowe zalicza się:
ochronę szczeliny pomiędzy ścianą a krawędzią blatu - przed ewentualnymi zanieczyszczeniami, które mogłyby się tam gromadzić;
uszczelnianie i ochrona przed przedostawaniem się wilgoci do powierzchni trudno-dostępnych;
łączenie dwóch kawałków blatu - do czego doskonale nadają się listwy kątowe, ale też listwy krawędziowe;
wykończenie ręcznie przycinanego blatu - przy pomocy listw przyblatowych bocznych (lewo- bądź prawo-profilowanych);

Jak mieć pewność co do jakości listw?

Tworzone na skalę masową wykończenia blatów bądź szafek kuchennych wcale nie muszą się charakteryzować lichą konstrukcją. Przeciwnie, wykonywane są one z wysokiej jakości materiałów.
Najpopularniejsze jest tworzywo sztuczne PCV. Wśród zalet tego komponentu wyróżnia się wysoką elastyczność oraz łatwość utrzymania w czystości. Niestety - ich odporność na mechaniczne uszkodzenia jest niewielka. Stąd - coraz częściej konsumenci decydują się na zakup listw przyblatowych z aluminium. Są one nie tylko estetyczne, ale i odporne zarówno na zarysowania, jak i oddziaływanie wysokich temperatur. Listwy tego typu mogą być dodatkowo uzupełnione silikonem, wówczas łatwiej dopasować je do powierzchni. Jeszcze inną alternatywą pozostają stalowe listwy przyblatowe. Charakteryzuje je największa trwałość - aczkolwiek trzeba pamiętać o zabezpieczeniu przed korozją.

Listwy warto dobrać do rodzaju wystroju, jaki panuje w kuchni. Nie wszędzie stalowe elementy będą się korzystnie prezentować, chociażby ze względu na swój surowy charakter. Innym czynnikiem, który trzeba brać przy zakupie pod uwagę pozostają wymiary listw. Sam montaż nie powinien stanowić problemu. Używa się w tym celu specjalnego kleju bądź też wkrętów i nakładek mocowanych do blatu - to trwalszy sposób.

Kuchnia jako serce domu to często wykorzystywany motyw. Faktem jest, że znaczna część życia rodzinnego czy towarzyskiego toczy się właśnie w tym pomieszczeniu. Dbałość o czystość jest tutaj
kluczowa, zarówno ze względów higienicznych (by przypadkiem nie rozwinęły się groźne dla zdrowia mikroorganizmy), jak i wizualnych.